Profilaktyka zdrowotna przeciw wirusowi HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego jest bardzo poważnym zagrożeniem dla każdego człowieka. Jest to rodzaj drobnoustroju, który może doprowadzić do powstania nowotworów złośliwych – w szczególności raka szyjki macicy oraz raka prącia. Mogłoby się wydawać, że jest to zagrożenie odległe, które nie może się przytrafić przeciętnemu człowiekowi, który np. ma stałego partnera seksualnego i nie ma do czynienia z innymi osobami, u których taka choroba się ujawniła. Okazuje się jednak, że zakażenie tym wirusem bywa naprawdę bardzo częste. Nawet połowa całej populacji ludzkości mogła mieć przynajmniej przez pewien czas zakażenie tym wirusem. Najbardziej typową manifestacją jego obecności są kurzajki. Jest to dość powszechny problem, z którym do czynienia ma wiele osób. Jest to dokładnie ten sam wirus, który będzie powodował schorzenia wymienione na samym początku tego wpisu. Dlatego też nie wolno jest nam zakładać, że jest to problem, który nie dotyczy nas bezpośrednio, bo tak naprawdę może być całkiem inaczej.

Profilaktyka zdrowotna

Jeżeli nie chcemy narażać się na niebezpieczeństwo to warto wyjść zagrożeniom naprzeciw. Przede wszystkim dobrze jest dbać profilaktycznie o swoje zdrowie. Przynajmniej raz na pewien czas dobrze jest wykonać badanie specjalistyczne, które pozwoli na sprawdzenie czy w naszym organizmie znajduje się wirus HPV czy też nie. Jeżeli w trakcie takiego badania zostanie odkryta jego obecność to będzie to najpewniej czas, w którym będziemy mogli podjąć działania zaradcze. Dzięki takiemu postępowaniu możemy uratować swoje życie i sprawić, że nie zachorujemy na nowotwór. Wiele osób jednak lekceważy stan swojego zdrowia i nie wykonuje takich podstawowych badań. O chorobie dowiaduje się dopiero wtedy, gdy zaczynają występować poważne objawy, a sama choroba jest w dość zaawansowanym stadium rozwoju i możliwości leczenia są ograniczone. Ważne jest więc, aby regularnie robić HPV badanie, które pomoże nam rozpoznać zagrożenie możliwie jak najwcześniej. Nieraz taka decyzja może okazać się kluczowa dla naszej przyszłości.

Niebezpieczne wirusy (pixabay.com)

Unikanie zachorowania

Najlepszym rozwiązaniem, które pomoże nam ograniczyć ryzyko zachorowania tym wirusem jest unikanie kontaktu z osobami zarażonymi. Dlatego jeżeli widzimy osoby, które mają widoczne zmiany na dłoniach to powinniśmy się wstrzymać np. od podawania im dłoni do czasu wyleczenia problemu. Do zakażeń w okolicach stóp dochodzi najczęściej w saunach, na basenach i innych miejscach, gdzie mamy bezpośredni kontakt z podłożem. Musimy zachować bezpieczeństwo i osłaniać stopy na przykład poprzez noszenie obuwia pod prysznic. W ten sposób zapobiegamy również grzybicy stóp. W przypadku najniebezpieczniej formy zarażania (przez kontakt płciowy_ można zabezpieczyć się przede wszystkim poprzez wstrzymywanie się przed kontaktem z osobą zarażoną. Stosowanie prezerwatyw nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie ogranicza to ryzyka do zera. Wykonywanie badań jest więc najlepszym sposobem pozwalającym również na unikanie zarażania innych osób.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat