Programy antywirusowe i przeciw malware

Większość naszego społeczeństwa ma ciągły kontakt z internetem. Używamy go na każdym kroku i tak naprawdę trudno jest wyobrazić sobie dzisiejsze życie bez dostępu do niego. Pamiętajmy jednak, że jest to miejsce całkowicie bezpieczne. W jego zakamarkach czają się programy, których jedynym zadaniem jest uprzykrzyć nam życie. Są to wszelkiego rodzaju malware, czyli po polsku złośliwe oprogramowanie. Do najbardziej popularnych należą wirusy, które szkodzą naszemu systemowi, mogą go spowalniać lub nawet niszczyć ważne pliki systemowe. W niestrzeżonym komputerze może być ich naprawdę wiele. Nie zawsze jesteśmy w stanie zauważyć ich działanie, ale jeżeli objawy będą widoczne to odczujemy to dotkliwie. Na szczęście nie jesteśmy całkowicie bezbronni podczas takiej walki – możemy skorzystać z oprogramowania, które będzie pomagało nam zabezpieczyć się przed ich działaniem i dodatkowo będą w stanie je usunąć.

Antywirusy

Do najczęściej spotykanych środków pomagających walczyć z malware są antywirusy. To programy, których zadaniem jest wykrycie oraz usunięcie wirusów z naszego systemu. Ich działanie jest różne i tak naprawdę zależy od zastosowanego silniku. Nowoczesne programy korzystają z chmury obliczeniowej i z tego powodu są one niezwykle skuteczne. Jednym z nich jest antywirus, który uważany jest za jeden ze skuteczniejszych programów antywirusowych jaki powstał. Musimy wiedzieć, że istnieją zarówno darmowe jak i licencjonowane wersje takiego oprogramowania. Darmowe są w stanie działać prawidłowo, ale mają bardzo ograniczoną funkcjonalność. Tej wady pozbawione są płatne wersje oprogramowania.

Robaki komputerowe (sxc.hu)
Robaki komputerowe (sxc.hu)

Zwalczanie problemów

Jeżeli wykorzystujemy swój komputer do ważnych rzeczy i zależy nam na tym, aby nasze dane pozostały nieruszone to powinniśmy się zdecydować na najbardziej rozszerzoną z wersji. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z pełni możliwości takiego programu i zabezpieczyć wszystko przez innymi osobami i programami. Powinniśmy być świadomi tego, że wirusy to tylko wierzchołek góry lodowej. Oprócz tego mamy jeszcze robaki, backdoory, spyware, adware, konie trojańskie oraz inne. Wszystkie z nich są bardzo niebezpieczne – mogą spowodować sunięcie ważnych danych, przejęcie informacji czy też po prostu będą utrudniały i uprzykrzały nasze życie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

KOMENTARZE

Wypowiedz się na ten temat