Przewaga koncentratorów tlenowych nad butlami z tlenem

Tlen jak wiadomo jest jednym ze składników powietrza, którym każdego dnia oddychamy. Nie oddychamy czystym tlenem, ponieważ powietrze, które znajduje się w atmosferze naszej planety, jest mieszaniną kilku gazów i aerozoli, której główny składnikiem jest azot. Znajduje się go w powietrzu aż 78%, tlenu jest w nim znacznie mniej ponieważ około 21%. Nie da się jednak ukryć, że każdy składników powietrza jest istotny, byśmy mogli prawidłowo oddychać. Tlen jest jednak jednym z najważniejszych. Umieszcza się go bardzo często w wielu urządzeniach, jakimi są koncentratory tlenowe. Wykorzystuje się je szczególnie w różnego rodzaju zakładach medycznych, szpitalach oraz miejscach, gdzie zachodzą procesy przemysłowe i jest w ich przypadku konieczny stały dostęp do tlenu. Łatwo jest się domyślić, że w przypadku szpitali, mają one za zadanie dostarczać pacjentom tlen, który umożliwia im oddychanie w wielu przypadkach, szczególnie gdy mają problemy z samodzielnym wykonywaniem tego typu czynności.

Dlaczego koncentratory tlenowe zastąpiły używane wcześniej butle?

Butle z tlenem były używane kiedyś na bardzo dużą skalę. Często jednak zdarzało się, że wszelkiego rodzaju, nawet drobne wycieki tlenu, doprowadzały do nawet bardzo poważnych pożarów. Jak łatwo jest się domyślić, nie jest to zbyt bezpieczne dla kogokolwiek, a w szczególności dla pacjentów wielu szpitali i ośrodków medycznych. Niektórzy pacjenci, choćby bardzo chcieli ratować się przed ogniem, to bardzo często po prostu nie mieliby jak. Głównie z powodu pojawiających się dość często wycieków, zastąpiono klasyczne butle koncentratorami tlenowymi. Taki aparat tlenowy w razie jakiejkolwiek awarii, nie jest w stanie zwiększyć łącznej ilości tlenu w składzie powietrza znajdującego się w danym pomieszczeniu, dzięki czemu można znacznie uniknąć możliwości wystąpienia pożaru. Dodatkowo producenci udzielają całkiem długich gwarancji na jakiekolwiek uszkodzenia czy awarie.

W szpitalach bardzo często wykorzystywano kiedyś butle z tlenem (sxc.hu)
W szpitalach bardzo często wykorzystywano kiedyś butle z tlenem (sxc.hu)

Zdecydowanie prostsze w obsłudze

Z obsługą pierwszego lepszego koncentratora tlenowego poradziłby sobie właściwie każdy. Są proste w obsłudze i nie wymagają specjalistycznej wiedzy, przeszkolenia czy umiejętności. Z tego powodu zdarza się, że koncentratory tlenowe wykorzystywane są przez wielu pacjentów w ich własnych domach. Ma to miejsce szczególnie w przypadku najpoważniejszych chorób oraz w razie gdy dany pacjent ma problemy z oddychaniem w nocy. Nie da się ukryć, że tego rodzaju urządzenia, jako sprzęt medyczny muszą działać bezawaryjnie, dlatego konieczne jest kontrolowanie ich stanu. Wszelkich uszkodzonych i nieprawidłowo działających koncentratorów nie powinno się używać w przypadku leczenia pacjentów, ponieważ często od sprawności takiego sprzętu zależeć może życie danego pacjenta. Takie urządzenia często ratują życie wielu ludziom i sprawiają, że mogą oni normalnie funkcjonować, ale przy nieuważnym stosowaniu, coś może pójść nie tak i może dojść do tragedii, należy mieć to na uwadze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

KOMENTARZE

Wypowiedz się na ten temat