Przychodzi pies do doktora – kilka słów o klinikach weterynaryjnych i gabinetach.

Nasz pies wymiotuje, nie ma apetytu, nie pije i odmawia pójścia na spacer? Nie ma sensu zwlekać – konieczna jest wizyta u weterynarza. Czas działa tutaj zdecydowanie na niekorzyść, bo z każdym dniem odwodniony i chory pies będzie słabł. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele. W takiej sytuacji stan zdrowia zwierzęcia może ocenić tylko lekarz wykonując specjalistyczne i szczegółowe badania. Dlatego też wybierzmy gabinet z zapleczem umożliwiającym diagnostykę.

Gabinet gabinetowi nierówny.

2

W przypadku, gdy zwierzę ma niejasne objawy a dotychczasowe doraźne leczenie nie przynosi efektów, kierujmy swoją uwagę w stronę klinik weterynaryjnych aniżeli gabinetów. Z bardzo prostego powodu. Klinika, jak sama nazwa wskazuje, to szpital dla zwierząt, a więc znajduje się w nim sala zabiegowa i zwierzęcy OIOM, w której zwierzęta dochodzą do siebie po operacjach i zabiegach. Do tego możemy liczyć na obecność aparatu RTG i USG a także rzetelnie przeszkolonej kadry, która oprócz szczepień i wizyt kontrolnych specjalizuje się także w chirurgii weterynaryjnej. W zwierzęcych schorzeniach liczy się każda minuta od momentu, kiedy właściciel zorientuje się, że coś jest nie tak. Zwierzak w początkowej fazie choroby, pomimo dolegliwości bólowych zachowuje się normalnie, zaczyna słabnąć, gdy ból się zwiększa i jest długotrwały. Oczywiście wyjątek stanowią tutaj wszelkie wypadki – tutaj trzeba działać od razu, pomimo że zwierzak podniósł się i wydaje się, że nic mu nie jest.

W jakich przypadkach najczęściej dochodzi do interwencji chirurgicznych?

3

Weterynarz Chrzanów wymienia szereg schorzeń, które wymagają interwencji chirurgicznej. Są to: sterylizacja, ropomacica, usuwanie kamieni nerkowych, operacje stawów oraz zabiegi chirurgiczne powypadkowe. Każda z tych czynności wymaga odpowiedniego wyposażenia i sprzętu do diagnostyki oraz weterynarza, który posiada uprawnienia do podawania zwierzętom narkozy. Po takim zabiegu zwierzak musi zostać na jakiś czas w klinice, więc tutaj także niezwykle ważne jest odpowiednie wyposażenia. Kliniki dla zwierząt są wyposażone zarówno w dopasowane do wielkości zwierząt klatki, ale także i maty podgrzewające zapobiegające wychłodzeniu organizmu po zabiegu. Wbrew pozorom znalezienie dobrze wyposażonej klinki ze specjalistami nie jest zadaniem łatwym. Tutaj najlepszym doradcą będą inni właściciele zwierząt. Warto także zwrócić swoją uwagę w stronę klinik, które działają na zasadzie pogotowia weterynaryjnego.

Weterynarz, podobnie jak lekarz powinien odznaczać się dużą zdolnością empatii i wyczucia, a także przede wszystkim pasją do tego, co robi. Zwierzęta są znacznie bardziej wymagającymi pacjentami niż ludzie, bo perfekcyjnie wyczuwają intencje i emocje lekarzy. Weterynarz z misją i powołaniem jest tu więc na wagę złota.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

KOMENTARZE

Wypowiedz się na ten temat