Rehabilitacja – czy warto skorzystać?

Zdrowie jest jedną z najważniejszych rzeczy, o które powinniśmy zadbać. Raz utracone może już nigdy nie powrócić do poprzedniego stanu. Dlatego tak ważne jest, aby zajmować się nim wtedy, gdy jeszcze mamy dużą swobodę działania. Działania profilaktyczne są w stanie wykryć problemy w momencie, gdy sytuacja nie będzie jeszcze tragiczna. To pozwoli nam na rozpoczęcie działań, które mogą zakończyć się powodzeniem. W każdym razie będziemy mieli zdecydowanie większe szansę na wyleczenie niż gdyby choroba ujawniła się za kilka lat, ale w znacznie ostrzejszy sposób. Warto jest badać się profilaktycznie, chociaż w naszym społeczeństwie stosunkowo niewiele osób bierze sobie to do serca. Warto jest zapewnić sobie odpowiednie warunki, które będą sprzyjały takiemu profilaktycznemu badaniu niż późniejszemu leczeniu. Jest to dla nas kwestią naprawdę ogromnie ważna i powinniśmy o tym pamiętać. W przeciwnym razie będziemy musieli zmagać się z chorobami, które mogą okazać się śmiertelne.

Rehabilitacja

W nieco innej sytuacji są osoby, które straciły zdrowie na skutek np. wypadków samochodowych. Jest wiele przypadków, w których na skutek zderzenia utraciły panowanie nad swoim ciałem. Występujący paraliż może objąć tylko jedna kończynę, jak również większość ciała. Bardzo ważną rzeczą jest w takim przypadku jest nie poddawanie się i trenowanie. Być może ciężką pracą uda się obudować uszkodzone nerwy i przywrócić pełną sprawność. W przypadku zupełnego paraliżu jest to niezwykle trudne i w gruncie rzeczy prawie niemożliwe. Jeżeli jest to tylko niedowład i czucie częściowo występuje to jesteśmy w stanie działać w taki sposób, aby poprawić swój stan. Jedyne co będziemy musieli robić to uczęszczać na zajęcia rehabilitacyjne. Nie należą one do przyjemnych, bo często są ponad siły, ale są też najlepszym sposobem do tego, aby odzyskać pełnie sił i zdrowie. Problemem jest to, że tradycyjna rehabilitacja nie skupia się na jednym pacjencie i często jest to za mało, aby móc odnotować jakieś większe rezultaty.

Niepełnosprawność nie zawsze jest wyrokiem (sxc.hu)
Niepełnosprawność nie zawsze jest wyrokiem (sxc.hu)

Powrót do sprawności

W takim przypadku lepiej udać się na turnusy rehabilitacyjne. Jest to nic innego jak wyjazdy poza miasto do ośrodków zajmujących się fizjoterapią. Tam pod okiem specjalistów będziemy mogli ćwiczyć całymi dniami. Pozwoli nam to na zupełnie inne podejście do ćwiczeń, co może skutkować przede wszystkim poprawieniem siły i zmuszeniem organizmu do wysiłku. Bardzo często w takich miejscach dokonują się przełomy. Ludzie zauważają, że są w stanie poradzić sobie z sytuacją i ćwiczą ciężej niż do tej pory. Takie działania przynoszą sens, bo osoby z niedowładem i paraliżem mogą nagle czuć dotyk czy samodzielnie poruszać kończynami. Całkowita sprawność bardzo rzadko wraca, ale przynajmniej można zyskać nadzieję, że nasz stan będzie ulegał systematycznej poprawie. Wiele tak naprawdę zależy od jednostek – im większą determinacją się wykażemy tym większe mamy możliwości na osiągnięcie obranego wcześniej celu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

KOMENTARZE

Wypowiedz się na ten temat