Rodzaje zegarków i ich naprawy

Umiejętność mierzenia czasu jest znana ludzkości już od dawna. Nawet pierwsi ludzie potrafili określać jaka pora dnia jest aktualnie. Określali oni czas na podstawie ruchu ciał niebieskich. Wiadomo – jeżeli słońce znajduje się po zachodniej stronie to oznacza to, że będzie się ściemniało, jeżeli zaś po wschodniej to dzień dopiero się rozpoczyna. Takie rzeczy pozwalały między innymi na przetrwanie, ponieważ można było się schować na czas i nie chodzić podczas niebezpiecznych nocy, gdy budziło się wielu drapieżników. O ile w ciągu dnia człowiek miał z nimi jakieś szanse to w nocy stawał się zupełnie bezbronny. Wraz z upływem czasu człowiek stawał się coraz bardziej biegły w jego określaniu, aż doszliśmy do poziomu, który znany jest dzisiaj. Nawet teraz jednak na co dzień nie korzystamy z najbardziej zaawansowanych sposobów, ponieważ ich dokładność wykracza poza percepcją przeciętnego człowieka. Obecnie najbardziej popularnym z mechanizmów jest kwarcowy. Zapewnia on wygodę użytkowania oraz jest bardzo dokładny – dzięki temu wystarcza nam do codziennych zastosowań i nie czujemy potrzeby wymiany go na zegary atomowe czy pulsarowe.

Zegarki

Mechanizm kwarcowy opiera się krysztale kwarcu, który ma swój okres drgań. Jest on liczony poprzez mechanizm zawarty w zegarku i na jego podstawie określa się każde kolejne sekundy, minuty czy godziny. Jego dokładność nie jest ogromna, ale różnice zauważalne będą dopiero po wielu tygodniach od ustawienia – może zacząć się późnić lub chodzić zbyt wcześnie. W takich sytuacjach nie pozostaje nic innego jak przestawienie go o ten czas i znowu można z niego korzystać bez problemu. Wcześniejszą technologią, która była stosowana to zegary mechaniczne. Były one specyficzne, a wiele osób uważa, że miały one duszę. Nie były one dokładne, a ich używanie mogło powodować całkiem spore problemy. Na przykład tym, że konieczne było ich nakręcanie co pewien czas, aby działały. Często miały też kukułkę, która już dzisiaj straciła na znaczeniu.

Zabytkowy zegar (sxc.hu)
Zabytkowy zegar (sxc.hu)

Zegarmistrz

Osobą, która zajmuje się naprawą i konserwacja zegarów jest zegarmistrz Ząbki. Potrafi on naprawić niemal każdy mechanizm – niezależnie do tego czy jest to zegar kwarcowy czy mechaniczny. Zajmuje się też zmianą baterii, wymianą bransolet. Jest to zawód, który dzisiaj nieco traci na znaczeniu, ponieważ urządzenia stają się coraz bardziej niezawodne. Pamiętajmy jednak, żę jeżeli mamy jakikolwiek problem ze swoim zegarkiem to nie musimy spisywać go na straty – często będzie dało się go naprawić i to za relatywnie niewielkie pieniądze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

KOMENTARZE

Wypowiedz się na ten temat