Różnice pomiędzy polskim prawem a common law

Przestrzeganie prawa jest kwestią ważną i niepolegającą wątpliwościom. Będąc obywatelem danego kraju godzimy się na to, aby przestrzegać wszelkich kodeksów i zapisów prawnych. Jeżeli dopuścimy się złamania któreś z nich to będziemy musieli liczyć się z odpowiednią karą, która jest określona w tych samych przepisach. Tym różni się nasz system prawny np. od tego stosowanego w krajach anglojęzycznym. Tam spotykamy się z tzw. common law i jest to prawo precedensowe. Tak naprawdę wyznaczone są jedynie ogólne ramy prawa, a każdy przypadek jest rozpatrywany osobno. O tym czy dana osoba jest winna czy też nie decyduje ława przysięgłych. To jednak sędzia zdecyduje jaka kara zostanie wymierzona oskarżonemu. Przedział w żaden sposób nie jest określony prawie więc tak naprawdę ma zupełną dowolność w skazywaniu oskarżonych. Bazuje się jedynie na precedensach, czyli podobnych przypadkach, które miały już miejsce kiedyś wcześniej.

Common law – na czym się opiera?

W naszym systemie prawnym wygląda to inaczej, jest lepiej skodyfikowane i przez to też sprawiedliwsze. Nie jesteśmy podatni aż tak na humor czy też uprzedzenia sędziego. Przede wszystkim wyrok podejmowany jest nie przez ławę przysięgłych, ale przez sędziów biorących udział w rozprawie oraz ławników. To oni decydują o tym czy dana osoba zostanie uznana za winną czy może oczyszczona ze stawianych zarzutów. Dodatkowo ustalają wymiar kary, który jednak nie może odbiegać od tego co zostało ustalone przez w prawie. Przy każdym występku jest przedział, w którym może mieścić się długość wyroku. Jest to bardziej sprawiedliwe i daje nam pewne poczucie bezpieczeństwa. W USA zdarzają się wyroki niezwykle odrealnione np. 1000 lat pozbawienia wolności czy nawet kara śmierci. W Polsce największym wymiarem kary jest dożywocie, które jednak zasądzane jest w nielicznych przypadkach. Z reguły daje się przestępcom szansę na warunkowe zwolnienie np. po 25 latach więzienia. W obu systemach prawnych podobne jest jednak znaczenie prokuratora oraz adwokata. Ich zadaniem jest kolejno oskarżanie oraz obrona osoby podejrzanej.

Prawo jest ważne w każdym kraju (sxc.hu)
Prawo jest ważne w każdym kraju (sxc.hu)

Postępowanie w polskim sądzie

Zadaniem adwokata jest ustalenie linii obrony, która pozwoli na uniewinnienie takiej osoby lub otrzymanie skróconego wyroku. Warto jest korzystać z pomocy doświadczonych adwokatów, którzy będą w stanie poświęcić całą swoją uwagę jednej sprawie. Dzięki temu będzie można zauważyć o wiele więcej rzeczy, co da szansę na znalezienie luki w oskarżeniu. Prawnik Pruszków jest w stanie przedstawić sytuacje w taki sposób, że nie będzie jasnych dowodów na to, że osoba oskarżona mogła popełnić daną zbrodnie. W Polsce mamy do czynienia z domniemaniem niewinności, co oznacza, że to zadaniem prokuratora jest znalezienie jednoznacznych i obciążających dowodów na popełnienie danego przestępstwa. Warto jest korzystać z pomocy prawnej, ponieważ obrona na własny rachunek może zakończyć się naszym niepowodzeniem i karą skazującą na wiele lat więzienia. Sędzia oprócz pozbawienia wolności może zarządzać inne kary np. finansowe lub w postaci prac społecznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat