Rozpoczynamy trening na siłowni

Jeżeli zaczynamy przygodę z kulturystyką to powinniśmy załatwić kilka ważnych spraw na początek. Przede wszystkim warto jest wykonać badania kardiologiczne, aby mieć pewność, że podczas maksymalnego wysiłku nie będzie dochodziło do jakichś poważnych problemów. Może się okazać, że mamy słabe serce i po prostu podczas dźwigania możemy zasłabną lub dostać zawału. Lepiej jest coś takiego wykonać – dla spokojnego sumienia. Drugą rzeczą, która będzie dla nas bardzo ważna to znalezienie siłowni. Powinniśmy się kierować kilkoma rzeczami – przede wszystkim dostępnością sprzętu, ponieważ jeżeli myślimy o tym poważne to musimy urozmaicać sobie trening i próbować wszystkiego. Innym kryterium powinna być cena oraz odległość jaka dzieli nas od tego rodzaju obiektu. Nie możemy spędzać za dużo czasu na dojazdy, ponieważ nie będzie to miało dla nas większego sensu.

Wyposażenie

W siłowni powinny znaleźć się przede wszystkim wolne ciężary, które można zamontować na sztangach oraz sztangietkach. Dobrze jeżeli będą dostępne też hantle, które pozwolą na dociągnięcie mięśni po treningu. Oprócz tego muszą znajdować się tam urządzenia aerobowe, które pozwolą nam na trening cardio, czyli bieżnie, orbitreki itd. Są one ważne przy kontrolowaniu swojej wagi i mogą służyć też jaki rozgrzewka. Oprócz tego ważna jest obecność innych przyrządów do ćwiczeń, atlasów, ławeczek itd. W ten sposób będziemy mogli ćwiczyć dosłownie wszystkie partie mięśni i robić to w sposób, który będzie dla nas najbardziej optymalny. Ważną rzeczą jest też łazienka z prysznicami – nie znajduje się ona we wszystkich siłowniach, a jest dla wielu niezbędną rzeczą. Wiadomo, że podczas wysiłku ludzie się pocą i konieczne jest wzięcie prysznica przed wyjściem.

Dobrze wyposażona siłownia (sxc.hu)
Dobrze wyposażona siłownia (sxc.hu)

Bezpieczeństwo i motywacja

Oprócz sprzętu ważne jest wykończenie sali treningowej. Ważna jest podłoga, która powinna być maksymalnie bezpieczna. Przede wszystkim podłogi do siłowni powinny być odporne na uderzenia mechaniczne (rzucanie sztangą, ścieranie) oraz antypoślizgowe. Podczas wykonywania ćwiczeń łatwo można się potknąć lub poślizgnąć i w takiej sytuacji dobra nawierzchnia jest wręcz kluczowa. Musimy znaleźć takie rozwiązanie, które będzie dla nas najlepsze i pozwoli nam poczuć się bezpiecznie i komfortowo. Tylko na takiej sali damy z siebie absolutne 100% i będziemy w stanie osiągać swoje cele. Musimy pamiętać, że to nie sala jest odpowiedzialna za nasz trening i wiele zależy od nas. Jeżeli będziemy sobie odpuszczali to nie osiągniemy sukcesu na tym polu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

KOMENTARZE

Wypowiedz się na ten temat