Skąd się biorą problemy z zasypianiem?

Sen jest jednym z najważniejszych elementów życia i to nawet pomimo faktu, że większość osób nie pamięta swoich snów. Może wydawać się, że czas spędzany na śnie jest zmarnowany, ale tak naprawdę nie jest – dzięki temu regeneruje się nasza energia, którą później możemy spożytkować do innych celów. Osoby, które mają zaburzony cykl snu są zdecydowanie mniej energiczne, często mają zaburzenia depresyjne i nie potrafią odnaleźć się w świecie. Problemy z zasypianiem najczęściej wynikają z silnych przeżyć, które odczuwamy. Osoby, które są podekscytowane lub też przestraszone będą miały trudności z tym, aby zasnąć. Dodatkowo same problemy wynikające z zaśnięciem potęgują te odczucia. Jeżeli emocjonująca sytuacja będzie już za nami to zwykle wszystko wraca do normy. Są też zaburzenia, które nie pojawiają się okresowo, ale trwają przez cały czas. Jest to bezsenność, która dotyka coraz większej części społeczeństwa. Jest to bardzo problematyczne, bo na dłuższą metę takie zaburzenia mogą doprowadzić nawet do prób samobójczych. To daje ogląd na to jak wielkim problemem jest brak snu. Doprowadza powoli organizm do wycieńczenia i sprawia, że nie jesteśmy w stanie odczuwać radości. Gdy pojawią się takie problemy to konieczna będzie wizyta u psychologa.

Problemy z zasypianiem

Są też bardziej prozaiczne i przyziemne problemy z zasypianiem. Za nie może być odpowiedzialna źle dobrana pościel. Jeżeli nasza kołdra będzie niedostosowana do pogody to może powodować to problemy z zaśnięciem i ciągłe przebudzanie. Jeżeli temperatura powietrza jest niska to powinniśmy spać pod ciepłą kołdrą, która będzie w stanie trzymać odpowiednio temperaturę ciała. W chłodnej będziemy oziębiali organizm co może wywołać reakcje obronną organizmu uniemożliwiając zaśnięcie. Podobnie jest w momencie, gdy się przegrzewamy – organizm będzie nas wybudzał, abyśmy mogli właściwie na to zareagować. Ważne jest, aby wybrać taką kołdrę, która w danym momencie będzie dla nas odpowiednia. Powinniśmy zwrócić uwagę również na jej wykonanie oraz materiały jakie zostały użyte do ich produkcji. Producent kołder umieszcza takie informacje na metce lub etykiecie dołączonej do pościeli. Jest to ważne, bo niektóre materiały jak np. naturalne pióra mogą powodować uczulenia wśród alergików. Podobne zasady związane są z wyborem poduszki, prześcieradła itd. Nie bez znaczenia jest też łóżko, które zasługuje na osobne omówienie. Problemem jest to, że ogromna część społeczeństwa wcale nie sypia na łóżku.

Niewygodna pościel może wpływać na zaburzenie snu (sxc.hu)
Niewygodna pościel może wpływać na zaburzenie snu (sxc.hu)

Łóżka i pościel

Bardzo często można spotkać się z sypianiem na kanapach, tapczanach lub narożnikach. Jest to typowe zwłaszcza wśród osób mieszkających w blokach, gdzie nie ma zbyt wielu pomieszczeń. Takie rozwiązanie nie należy do szczególnie dobrych, bo takie zestawy wypoczynkowe nie są przeznaczone do spania. Mają one taką funkcję, ale raczej dodatkową np. na potrzeby przenocowania gości itd. Nie powinniśmy za każdym razem spać na nich, bo mogą one powodować też problemy z kręgosłupem. Jeżeli już musimy na nich sypiać to warto jest wybrać takie, które są jak najbardziej równe. Nie powinny mieć one wyżłobień, zgrubień czy też innych ozdobników. Na dodatek powinny być one wykonane z materiałów miękkich, które będą nadawały się do spania. Często można spotkać się z wypoczynkiem ze skóry, która nie jest najlepszym wyborem do tego, aby na niej spać. Może ona odparzać, co również przełoży się na zaburzenia snu. Jeżeli tylko mamy możliwość to powinniśmy wybierać łóżko wraz z idealnie dobranym materacem. Być może jest to droższe rozwiązanie, które na stałe zamieni pomieszczenie w sypialnie, ale w tej kwestii powinniśmy zapewnić sobie maksymalną wygodę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat