W jaki sposób można zaoszczędzić na prądzie?

Prąd z roku na rok staje się coraz droższy, przez co zmuszeni jesteśmy w jakiś sposób oszczędzać. Nie jest to proste, bo w niektórych przypadkach musimy zrezygnować z wielu przyjemności. Wiele osób myśli, że oszczędzaniem można nazwać wyłączanie światła w pokojach, w których aktualnie nie przebywamy. Tak naprawdę nie ma to nic wspólnego z oszczędzaniem, bo obecne żarówki mają bardzo znikomy pobór mocy. Największe zużycie generują takie urządzenia jak pralka, żelazko czy chociażby czajnik. Jednak nie można przecież odmówić sobie korzystania z czajnika czy nawet żelazka. Dlatego oszczędności trzeba szukać gdzieś indziej.

Elektronika

W każdym domu spotykamy się z ogromem elektroniki. Chodzi tu głównie o telewizory i komputery, które nieraz pracują przez cały dzień. Urządzenia te mają użycie prądu w granicach od 100W do 600W. Dużo zależy od klasy sprzętu, który posiadamy. Jak widać zużycie to jest całkiem spore, a to przekłada się na rachunki. Dlatego podstawą jest wyłączanie telewizora i komputera jak z niego nie korzystamy lub wychodzimy na zewnątrz. W telewizorach jest całkiem przydatna funkcja, która po wyznaczonym czasie może wyłączyć sprzęt. Warto sobie ustawić tę opcję na chociażby dwie godziny, bo to może nam pomóc w momencie gdy zaśniemy lub zapomnimy o tym, że telewizor jest włączony.

panele słoneczne (pixabay.com)

Inne sposoby oszczędzania

Mało osób zdaje sobie sprawę, ale jest dość ciekawa inwestycja, która może pomóc w oszczędzaniu na prądzie. Jest to nic innego jak projekty fotowoltaiczne. Chodzi oczywiście o znane wszystkim panele słoneczne, które w słoneczne dni gromadzą energię. W ten sposób oczywiście nie zasilimy całego domu, ale możemy odciążyć niektóre systemy. Dobrym pomysłem będzie podłączenie systemu paneli do oświetlenia. Oświetlenie nie zużywa zbyt wiele prądu, przez co można tym zasilić cały dom. Dodatkowo można w ten sposób ogrzewać małe ilości wody, ale to już wymaga wyłożenia większej sumy na same panele. Ogólnie na ten moment taka instalacja jest średnio opłacalna, ale wszystko wskazuje na to że za kilka lat będzie ona bardzo opłacalna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat