Sprawiedliwość i porządek prawny

W naszym życiu dzieje się niezwykle wiele rzeczy, z którymi na co dzień musimy sobie radzić. Nie wszystkie jesteśmy w stanie przewidzieć i dlatego warto jest wiedzieć o rzeczach, które być może na obecną chwilę nas nie dotyczą. Wiele osób na pytanie czy wyobraża sobie pobyt w więzieniu odpowie, że jest to zupełnie niemożliwe, bo żyją zgodnie z prawą i nie mają zamiaru tego zmieniać. Jednak jeżeli sytuacja nas do tego zmusi to większość ludzi byłaby skłonna coś ukraść lub oszukać. Są jednak osoby, które nieumyślnie popełniają przestępstwo i dowiadują się o tym dopiero po dłuższym czasie. Z reguły są one na tle podatkowym, bo w tej kwestii można naprawdę łatwo się pomylić. Nieznajomość prawa nie powoduje, że nie musimy go przestrzegać – jeżeli popełnimy coś zabronionego nie mając takiej świadomości i tak będziemy odpowiadali przed wymiarem sprawiedliwości. Może to jednak zostać uznane jako czynnik łagodzący co sprawi, że nie otrzymamy surowego wymiaru kary.

Polski system prawny

W polskim prawie jest określone, że za jakieś wykroczne przysługuje kara od np. 2 miesięcy do 2 lat pozbawienia wolności. Jeżeli dane przestępstwo zostanie popełnione i udowodni się to temu człowiekowi to może on dostać karę z tego przedziału. Jeżeli uzna się, że szkodliwość czynu nie była tak wysoka, a sama osoba nie działała do końca świadomie to dostanie karę niższą. W przypadku, gdy zrobi to z premedytacją i nie będzie żałował swoich czynów to może otrzymać najbardziej surowy wymiar kary, który jest przewidziany dla tego rodzaju przestępstwa. Oczywiście istnieje jeszcze kara w zawieszeniu, która jest z reguły stosowana podczas pierwszego wykroczenia przeciwko prawu, gdy szkodliwość czynu nie była bardzo wysoka.

Młoteczek sędziego pozwala kontrolować przebieg rozprawy (sxc.hu)
Młoteczek sędziego pozwala kontrolować przebieg rozprawy (sxc.hu)

Obrona

Tak czy inaczej zachodzi konieczność podjęcia próby obrony. Jeżeli będziemy korzystali z usług, które oferuje Wieliczka adwokat to mamy o wiele większe szansę na otrzymanie niższego wyroku. Przedstawi on sytuację w taki sposób, aby ukazać nas w dobrym świetle. Dzięki temu wyrok nie będzie taki surowy jak początkowo mogłoby się wydawać. Podobną, ale przeciwstawną funkcję reprezentuje prokurator. Do jego obowiązków należy oskarżanie. Dlatego zrobi ona wszystko, aby tylko taka osoba skończyła za kratkami i otrzymała najwyższy wymiar kary, który został określony w przepisach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat