Technologia w trójwymiarze

Drukarki 3D to bardzo przyszłościowe rozwiązanie. Na rynku dostępne są zaledwie od kilku lat, a już odniosły komercyjny sukces. Nie ma się jednak co dziwić – ich możliwości są bardzo duże, a wraz z rozwojem technologii mogą być nawet nieograniczone. Stosuje się je w wielu różnych branżach: w architekturze, w sztuce, w przemyśle, w medycynie oraz w innych. Dzięki nim możliwe stało się lepsze zarządzanie wieloma rzeczami, co przyczyniło się też na obniżenie kosztów eksploatacji. Dawniej jeżeli zabrakło nam jakiejś części to konieczne było jej sprowadzenie. Często oznaczało to podróż z jakiegoś dalekowschodniego kraju. Obecnie nie zawsze musimy po nią jeździć. Możemy ją wytworzyć właśnie na drukarce przestrzennej. Koniecznej jest jednak zastosowanie materiału o odpowiednich właściwościach mechanicznych.

Drukowanie w trójwymiarze

Największe możliwości drukarki 3D zyskają jednak w momencie, gdy będą mogły powszechnie znaleźć się w domach zwykłych ludzi. Obecnie możemy taką kupić, ale do tego potrzebujemy bardzo wiele pieniędzy. Jej cena to nawet kilka tysięcy złotych. Filamenty do nich również nie są takie tanie jakbyśmy tego chcieli. To wszystko powoduje, że jest to rozwiązanie, które jednak jest dość kosztowne i niewielu będzie na nie stać. W przyszłości tego rodzaju urządzenia będą na porządku dziennym i każdy będzie mógł z nich skorzystać – zupełnie tak, jak ma to miejsce w przypadku współczesnych drukarek. Pomyślmy tylko jakie możemy mieć możliwości podczas ich stosowania. Będziemy mogli wytworzyć w zasadzie każdy przedmiot – narzędzia, przybory, akcesoria kuchenne. To wszystko tak naprawdę za grosze. Na dodatek bez większych problemów będziemy mogli stworzyć figurki lub nawet… biżuterię! Możliwości jak widać są naprawdę nieograniczone, a wszystko zależne będzie od posiadanego wkładu oraz własnej pomysłowości.

Drukowanie w 3D (sxc.hu))
Drukowanie w 3D (sxc.hu))

Technologia przyszłości

Na jakiej zasadzie działają takie urządzenia? Ogólny zamysł jest dość prosty. Chodzi o to, żeby wkład został stopiony. W ten sposób przybierze on formę płynną, która będzie można dozować za pomocą dyszy. Procesor drukarki będzie sterował urządzeniem i umieszczał dyszę w stosownym miejscu z bardzo dużą precyzją. W ten sposób możliwe będzie powstawanie obiektu przestrzennego – warstwa po warstwie. Wcześniej należy jednak przygotować odpowiedni model w programie graficznym. Następnym krokiem jest stworzenie warstw i wysłanie je do interpretacji przez sterownik drukarki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat