Tradycyjna łaźnia fińska

Chyba nie ma osoby, która nie miałaby styczności z łaźniami fińskimi. To oni rozpromowali sauny i ich wspaniałe właściwości, zarówno dla ciała jak i ducha.

Finlandia wydaje się nam krajem dość odległym, zimnym i drogim. Niewiele wiemy o tym jak wyglądają domy fińskie, a tym bardziej łaźnie. Jednak jest o czym opowiadać!

sauna(sxc.hu)
sauna(sxc.hu)

Tradycyjne fińskie łaźnie stawiane były w pobliżu jezior, by po wyjściu z tego drewnianego i gorącego pomieszczenia wziąć zimną i orzeźwiającą kąpiel. Niegdyś  uznawano je za miejsce wyjątkowe, w którym można było obcować z duchami i  oczyścić zarówno ciało jak i umysł. W dawnych podaniach można znaleźć wzmianki, iż to w  takich saunach kobiety rodziły dzieci, ze względu na pełną sterylność, ciepło i bezpieczeństwo. Dopiero po kilku dniach od porodu przekazywano takiego niemowlaka ojcu, wszystko oczywiście w formie odpowiedniej uroczystości.

Obecnie fińskie łaźnie budowane są zarówno w domach, jak i miejscach publicznych. Sauny domowe znaleźć można zazwyczaj pod ziemią, w okolicy piwnicy. Każda łaźnia składa się z trzech części: rozbieralni czyli części wstępnej, umywalni, w której przygotowuje się do wejścia oraz sauny właściwej. Temperatura panująca wewnątrz waha się od 70 do nawet 120 stopni.

Do łaźni wchodzi się nago, nawet w miejscach publicznych. Niegdyś nie było podziału na część kobiecą i męską, ale te powszechnie dostępne wprowadziły takie udogodnienie. Finowie zazwyczaj chadzają do nich 1 w tygodniu. Zaproszenie do wspólnej sauny, będąc gościem w domu Fina stanowi nie lada wyróżnienie i powinno się z niego skorzystać, by nie urazić gospodarza.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

KOMENTARZE

Wypowiedz się na ten temat