Transport wewnętrzny w zakładzie produkcyjnym

W zakładach produkcyjnych ważną kwestią jest transportowanie wyrobów pomiędzy stanowiskami pracy. W przypadku zautomatyzowanej produkcji musi odbywać się to sprawnie, bez generowania przestojów. Dlatego z reguły nie stosuje się wózków widłowych, które sprawdzają się lepiej np. na magazynie. Dzięki ich budowie można bez problemów przewozić palety i dostarczać je do odpowiedniego miejsca. Małe rozmiary i mobilność sprawiają, że mogą być używane też do ładowania samochodów na rampie. Niekiedy można spotkać się z wózkami, które włączone są do procesu produkcyjnego, ale jest to rozwiązanie niewymierne, które powoduje naprawdę wielkie problemy jeżeli chodzi o zachowanie krótkiego czasu cyklu. Powinniśmy podejść do tego tematu w nieco inny sposób, aby móc usprawnić proces produkcyjny i móc wyciągnąć z niego jak najwięcej. Jedną z takich rzeczy, na którą warto jest się zdecydować to zastosować zautomatyzowane urządzenia, które posłużą do transportu wewnętrznego.

Przenośniki transportowe

Wśród nich znaleźć można przenośniki transportowe. Składają się one z segmentów, które można ze sobą dowolnie łączyć. Ich zadaniem jest przenoszenie materiałów na taśmie, rolkach, płytkach lub w inny sposób, na który się zdecydujemy. Takie urządzenia można spotkać nie tylko w zastosowaniach przemysłowych, ale również w innych miejscach – na lotniskach czy w sklepach wielkopowierzchniowych. Pewnie nie raz mieliśmy już do czynienia z taśmami przy kasach, które przesuwały produkty w miarę tego jak ich ubywało. Niemal identyczne rozwiązania stosowane są w przemyśle. Stosuje się tyko dłuższe ciągi przenośników i taśmy transportujące o lepszej jakości i dostosowane do konkretnego, wytwarzanego elementu. Dodatkowo w przemyśle można spotkać się też z rolkami, które przesuwają wyrób – zwykle używa się ich do przenoszenia palet o dużych gabarytach i sporej masie własnej. Chcąc używać takich przenośników będziemy musieli dobrać odpowiednie pasy napędowe, które odpowiedzialne są za wprowadzanie całego urządzenia w ruch.

Wózek widłowy (sxc.hu)
Wózek widłowy (sxc.hu)

Dobór odpowiednich parametrów

Za ich pomocą możliwe jest przesuwanie taśmy z zadaną przez nas prędkością. Kolejną istotną rzeczą jest sterowanie taśmą. Nie może być ona włączona cały czas, ponieważ przepływa materiałów będzie zupełnie nie kontrolowany. Zamiast tego trzeba zastosować rozwiązanie oparte na fotokomórkach. One nadzorują czy jest miejsce na stanowisku roboczym. Jeżeli jest to taśma zaczyna się poruszać. Jeżeli dalej trwa proces to taśma zostaje zatrzymana. W ten sposób nie ma problemów z wąskimi gardłami, które mogłyby powodować niebezpieczne sytuacje, które mogłyby doprowadzić nawet do uszkodzenia maszyny lub urządzenia. Dlatego doborem takich rozwiązań zajmują się zwykle specjaliści. Wiedzą dokładnie jakie rozwiązanie będzie potrzebne w danym momencie i będą wiedzieli jak dostosować je do już istniejącej struktury. Mając taką wiedzę można prawidłowo rozlokować fotokomórki oraz dobrać najbardziej właściwą prędkość przesuwu materiałów na przenośnikach taśmowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat