Turnusy rehabilitacyjne, czyli powrót do sprawności

Ryzyko zachorowania na śmiertelne choroby jest statystycznie niewielkie, co nie zwalnia nas jednak z obowiązku dbania o zdrowie. Jeżeli wykażemy się kompletna ignorancją i będziemy żyli tak jakby nie było jutra to z dużym prawdopodobieństwem zachorujemy na ciężką lub śmiertelna chorobę. Wiele z nich rozwija się w ciele niezależnie od człowieka, ale przez odpowiednie żywienie, tryb życia, profilaktykę jesteśmy w stanie zmniejszyć ryzyko zachorowania lub przejść przez chorobę znacznie łatwiej. Są również osoby, które mimo świadomości choroby nie zmieniają swoich przyzwyczajeń zdrowotnych, co bardzo szybko daje się we znaki. Takie osoby już w ciągu kilku miesięcy od rozpoznania są w stanie znacząco podupaść na zdrowiu lub nawet umrzeć. Ta sama osoba, która przejęłaby się swoim stanem i zrobiła wszystko, aby się nie poddać i coś zmienić będzie miała przynajmniej kilka dodatkowych lat życia lub też będzie na siłach, aby pokonać chorobę i wyzdrowieć. Są też choroby, które nie zagrażają życiu, ale poważnie je ograniczają. Mowa przede wszystkich o schorzeniach układ ruchu, które nierzadko przykuwają daną osobę do wózka inwalidzkiego lub zmuszają do chodzenia o kulach. W większości są to następstwa poważnych wypadków, rzadziej chorób.

Rehabilitacja

Niezależnie od tego w jaki sposób nabawiliśmy się problemów to musimy podjąć działania, które pomogą nam przezwyciężyć takie problemy. Będzie wymagało to od nas ciężkiej pracy w czasie rehabilitacji. Najczęściej stosowana jest forma stacjonarna. Oznacza to, że osoba chora przyjeżdża do placówki kilka razy ww tygodniu, gdzie ćwiczy na przykład przez godzinę z trenerem. Są też stosowane dodatkowe zabiegi poprawiające powrót do sprawności. Mogą być to naświetlania, ultradźwięki, krioterapia, masaże itd. Są one jak najbardziej skuteczne, ale mało intensywne. W ten sposób trudno jest zmusić swój organizm do pracy, co przyniosłoby najlepszy efekt. Samemu w domu również trudno jest ćwiczyć, bo niekiedy wymaga to sprzętu i przede wszystkim nadzoru innych osób. Dlatego najlepszym rozwiązaniem wydają się turnusy rehabilitacyjne. Jest to przede wszystkim wyjazd do miejsca, gdzie przez okres np. 14 dni będziemy każdego dnia poddawaniu różnym zabiegom i ćwiczeniom. Trudno będzie nazwać to wakacjami czy urlopem, ale z pewnością poprawi to nasz stan. Intensywność ćwiczeń będzie na tyle duża, że można w końcu dokonać przełomu i odzyskać sprawność przynajmniej częściowo. Nie zostaniemy w ten sposób całkowicie uzdrowieni, ale będzie to dobry i optymistyczny początek.

Ludzie przykuci do łóżka mogą zyskać większa sprawność dzięki rehabilitacji (sxc.hu)
Ludzie przykuci do łóżka mogą zyskać większa sprawność dzięki rehabilitacji (sxc.hu)

Powrót do sprawności

Ogromnie ważną rzeczą jest motywacja do ćwiczeń. Jest pełno osób, które poddały się już dawno temu. Takie nastawienie skutecznie zapobiega jakimkolwiek przełomom czy poprawieniu stanu zdrowia. O wiele lepsze efekty rehabilitacji odnotowują osoby, które są optymistyczne i pełne życia. Radzą sobie z coraz to większymi problemami i zaczynają odzyskiwać czucie w kończynach, są w stanie nimi poruszać itd. Rehabilitacja może odnosić się również do odzyskiwania sił po urazach. W tym przypadku nie mamy już do czynienia z paraliżem, a jedynie z osłabionymi stawami, które potrzebują czasu, aby mgły dojść do siebie. Częstym problemem jest złamanie ręki – z pozoru niegroźny uraz, który jednak może powodować pewne problemy, a w tym również zmniejszenie sprawności ręki. Można ją odzyskać właśnie poprzez ćwiczenia rehabilitacyjne pod okiem specjalisty. Działanie na własna rękę często może przynieść efekty odwrotne do zamierzonego, więc lepiej nie decydować się na samowolkę w tej kwestii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat