Umowy notarialne w sprawie nieruchomości

Sprzedanie nieruchomości wiąże się z dość dużą ilością załatwień. Zarówno ze strony osoby sprzedającej, jak i osób kupujących. Przede wszystkim konieczne będzie sporządzenie umowy, która będzie uwzględniała interesy obu stron. Musi znajdować się na niej wiele danych, które jednoznacznie pozwolą na zmianę właściciela nieruchomości np. działki. Ważne jest też wcześniejsze sprawdzenie czy nie jest ona w jakikolwiek sposób obciążona. Jeżeli po latach okaże się, że jednak była ona w jakiś sposób obciążona np. kredytem to możemy mieć niemałe problemy z tym, aby ją zachować. Może okazać się, że to my będziemy musieli spłacać zadłużenie. Nie powinniśmy dopuszczać do takich sytuacji i dlatego lepiej jest sprawdzić ją wszelkimi dostępnymi sposobami. Na pozór wszystko może wyglądać w porządku. Nawet poprzedni właściciele mogą nie mieć świadomości, że działka została w jakiś sposób obciążona. Mogło do tego dojść znacznie wcześniej. Powinniśmy zabezpieczyć swoją przyszłość, aby uniknąć problemów, które można przecież przewidzieć.

Podpisywanie umowy

Dlatego wszystkie takie dokumenty powinny być tworzone w obecności osoby, która ma odpowiednie kompetencje, aby poświadczyć zawarcie umowy. W ten sposób będziemy mogli zabezpieczyć swoją umowę w najlepszy sposób. Nie będzie możliwości na to, aby druga strona mogła wycofać się z takiej sytuacji. Musimy tylko pamiętać, aby nad wszystkim czuwał Notariusz Oleśnica. Jest on w stanie sygnować swoim nazwiskiem również inne dokumenty. W ten sposób mamy potwierdzenie, że są one ze sobą idealnie zgodne. Będziemy mogli posługiwać się takimi dokumentami niemal jak oryginałem. O ile zwykłe ksero może znajdować przekłamania to w przypadku ksera u notariusza będzie jeszcze odpowiedni podpis oraz pieczęć, która potwierdzi zgodność tekstu z oryginałem. Warto jest się decydować na taki krok jeżeli nie chcemy zabierać ze sobą pierwowzoru i bezpieczniej jest się nam poruszać z wersją oryginalną. Dobrze jest pamiętać o takiej możliwości, bo na co dzień wiele osób zapomina i nie korzysta tak często, jak to możliwe.

Zwracajmy uwagę na podpisywane umowy (sxc.hu)
Zwracajmy uwagę na podpisywane umowy (sxc.hu)

Nieruchomości

Oprócz odpowiednich dokumentów musimy też sprawdzić czy kupowana przez nas nieruchomość ma odpowiedni status. Jest to rzeczą ważną, bo jedynie dzięki temu będziemy wiedzieli czy jesteśmy w stanie zbudować na niej dom, czy może będzie służyła tylko do celów rekreacyjnych. Co prawda istnieje taki sposób, żeby przekształcić jego funkcję na inną. Nie zawsze to jednak się udaje, pochłania to masę czasu i nerwów. Będziemy musieli przejść batalię z urzędnikami, a może okazać się okazać, że zmiana typu nie będzie możliwe, bo znajdować się będzie ona już w zbyt bliskiej odległości np. od lasu. Dlatego warto jest kupować od razu taka działkę, którą potrzebujemy. TO pozwoli nam zaoszczędzić wiele problemów i marnowania czasu. Jeżeli nie będziemy mieli odpowiedniego rozwiązania, na które się zdecydujemy to możemy odwlec decyzję o zakupie. Co jakiś czas pojawiają się nowe możliwości, które być może będą bardziej opłacalne i warto będzie się na nie zdecydować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

KOMENTARZE

  • Maciej

    Nie mam pojęcia o zawieraniu umów o kupnie/sprzedaży/najmie nieruchomości.
    Trochę ignorancja z mojej strony, ale taka prawda. Ten artykuł nieco rozjaśnia.

Wypowiedz się na ten temat