Uprawa roślin i hodowla zwierząt

Rolnictwo jest jedną z głównych gałęzi gospodarki w Polsce. Każdego roku przynosi ono wielkie wpływy do kasy państwa, ale nie zawsze tak jest. Są takie okresy, gdy zyski są niższe a to głównie za sprawą uwarunkowań atmosferycznych, które nie sprzyjają zbieraniu upraw oraz sytuacji politycznej. Może okazać się, że przez decyzje rządów niemożliwe będzie wysyłanie upraw na eksport, co może spowodować nawet powstawanie strat. Nie można mówić o rolnictwie w oderwaniu od hodowli zwierząt. Obok siebie są to największe branże produkujące żywność i ściśle ze sobą współpracujące. W tym przypadku problemy mogą dotyczy chorób zwierzęcych, które też czasami się zdarzają. Powoduje to często padanie bydła, drobiu czy też trzody. Praca rolnika i hodowcy nie jest więc łatwa i bardzo często wystawiona jest na wiele sytuacji, których w żaden sposób nie da się przewidzieć. Konieczne jest więc zabezpieczenie się na taka ewentualność. Z tego powodu coraz częściej sięga się po wszelkiego rodzaju GMO. Dzięki nim możliwe jest zmniejszenie ryzyka zniszczenia plonów chociażby przez insekty. Pozwala to również na korzystanie z mniejszej ilości pestycydów oraz innych oprysków, co też sprawia, że uprawy są mocniejsze i mniej podatne na zniszczenia.

Rolnictwo

Kolejną rzeczą, która jest ważna to chronienie upraw przed warunkami pogodowymi. O ile deszcze mogą być niebezpieczne to zalanie pola przez rzeką z pewnością spowoduje całościowe zniszczenie żywności. Jest to ogromna strata, bo w jednej chwili można stracić dorobek swojego życia. Na szczęście jeżeli wydarzą się takie klęski żywiołowe to rolnicy mają prawo ubiegać się od państwa odszkodowania. Nie są to jednak kwoty, które mogą zrekompensować poniesione straty. Podobnie jest w czasie suszy – jeżeli przez długi czas nie będą występowały opady deszczu to może dojść do usychania pszenicy, warzyw itd. Ważne jest wtedy sztuczne nawadnianie gleby, które nie jest jednak tak proste jak mogłoby się wydawać. Do pokrycia zapotrzebowania konieczny jest ulewny deszcz, na który bardzo często się wyczekuje. W przypadku zwierząt ważne jest, aby zadbać o ich pożywienie. To głównie ono decyduje o ich dobrym lub złym stanie. Jeżeli karmione są jedzeniem z niewiadomego źródła to może dochodzić do powstania różnych chorób lub zarażenia się pasożytami. W trudnych warunkach mogą one nie przeżyć lub konieczne będzie stosowanie antybiotykoterapii, które zmniejszają jakość produkowanego przez zwierzęta pożywienia.

Uprawa roślinności (sxc.hu)
Uprawa roślinności (sxc.hu)

Hodowla zwierząt

Ważnym elementem jest więc komponowanie zwierzętom hodowlanym takich racji żywnościowych, aby były one dla nich bezpieczne. Powinny posiadać również wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które są pozwalają na prawidłowy rozwój. Dlatego hodowcy muszą kupować dodatki dla bydła, które dodaje się do standardowej paszy. W ten sposób można uniknąć wielu problemów, a w szczególności tych, które związane są z układem pokarmowym. Należy zwracać też uwagę na podawaną wodę – powinna być ona czysta. Często dochodzi do tego, że jest ona zakażona pasożytami, które później dziesiątkują stada. Na takie rzeczy należy zwracać uwagę, aby jednak utrzymać je w dobrym stanie. Najważniejszym elementem związanym z hodowlą zwierząt jest ciągłe monitorowanie ich stanu zdrowia. Dzięki temu można zacząć działać w odpowiednim momencie, co przełoży się zduszenie problemów jeszcze w zarodku. Pozwoli nam to na uniknięcie problemów i dalszą hodowlę zwierząt. Utrzymywanie zwierząt w dobrej formie i stosowanie naturalnych dodatków do pasz jest ważne również z tego powodu, aby mogły być później sprzedawane w postaci mięsa z ekologicznych hodowli.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

KOMENTARZE

Wypowiedz się na ten temat