Wirusy komputerowe i sposoby ich zwalczania

Wiele nowych użytkowników komputera ma notoryczne problemy z wirusami komputerowymi. Pojawiają się one w nieoczekiwanym momencie i potrafią zdestabilizować działanie systemu komputerowego. Dlatego ich usunięcie staje się sprawą bardzo ważną, aby móc normalnie korzystać ze swojego sprzętu. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że pojęcie wirusa komputerowego odnosi się tylko do wąskiej grupy malware, czyli złośliwego oprogramowania. Są to wszystkie te programy, które działają na szkodę użytkowania np. poprzez usuwanie danych z komputera, spowalnianie pracy komputera, zmiany funkcji systemu czy też kradzieży naszych danych i podszywania się za nas. Jest to prawdziwa plaga naszych czasów. Dzieje się tak dlatego, że internet staje się coraz powszechniejszy. Dostęp do niego ma większa liczba osób i to powoduje, że nie jesteśmy w stanie odpowiednio zapanować nad treściami, które są tam zamieszczane. Wiele ze stron powstaje właśnie z myślą o tym, żeby nieświadomi niczego użytkownicy wchodzili na nią i w ten sposób rozpoczynali pobieranie plików, które mogą wywołać poważny problem dla użytkownika.

Złośliwe oprogramowanie

W jaki sposób radzić sobie z wirusami komputerowymi? Przede wszystkim najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w programy antywirusowe. Pozwalają one na zautomatyzowane wykrywanie zainfekowanych plików oraz ich bezpieczne usuwanie. Większość z nich jest płatna, ale możemy znaleźć również takie rozwiązania, które pozwolą nam na korzystanie z darmowych licencji. Z reguły ich funkcjonalność powinna być ograniczona, ale pozwalająca także na zapewnienie właściwego poziomu ochrony. Jeżeli w ten sposób nie uda się nam pozbyć wirusów to możliwe jest jeszcze przywrócenie kopii zapasowej systemu. W ostateczności rozwiązaniem będzie sformatowanie dysków oraz zainstalowanie całego systemu od podstaw. Jest to czasochłonne, ale skuteczne w większości przypadków.

Komputery często łapią wirusy (sxc.hu)
Komputery często łapią wirusy (sxc.hu)

Usuwanie wirusów

Przed wirusami możliwe jest zabezpieczenie się jeszcze wcześniej. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że otwieranie załączników, które pochodzą z nieznanego źródła nie jest najlepszym pomysłem. Powinniśmy też unikać stron, których nie znamy, a które zostały nam wysłane w wiadomości e-mail lub na komunikatorach internetowych. Bardzo często zawierają one wirusy, które zainfekują nasz system i spowodują jego destabilizację i nieprawidłowe działanie. Jeżeli zależy nam na sprawnym funkcjonowaniu to powinniśmy korzystać z dostępnej ochrony przeciwwirusowej.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

KOMENTARZE

Wypowiedz się na ten temat