Współczesne ojcostwo

W XXI wieku już nikogo nie dziwi mężczyzna chodzący po parku z wózkiem, robiący zakupy w sklepie z dziecinnymi rzeczami, czy chodzący po osiedlu w środku dnia z dzieckiem w nosidełku. Współczesny ojciec bardziej aktywnie uczestniczy z życiu dziecka, a oddanie się „tacierzyństwu” już nie jest wstydliwe.

Jeszcze nie tak dawno można było zaobserwować całkowicie inne podejście do roli ojca. Był on żywicielem rodziny i weekendowym tatom, który tylko wtedy znajdywał czas na zabawy ze swoją pociechą. To do kobiety należały wszystkie obowiązki związane z codzienną opieką nad dzieckiem. Role były podzielone niekoniecznie równo, bo ciężko stwierdzić, które zadanie jest bardziej wymagające, ale tak już było i nikt się z tym nie sprzeczał.

Czasy się zmieniły, a z nimi podejście mężczyzn do dziecka. Przede wszystkim znacznie wzrosła świadomość obowiązków. Ustalenie ojcostwa następuje nie wtedy, kiedy dziecko będzie na tyle duże, że będzie rozróżniało rodziców, ale zaczyna się już w trakcie ciąży, kiedy to ojciec stara się mieć jak najwięcej interakcji z płodem poprzez np. przemawianie czy dotyk.

man (sxc.hu)Współczesny ojciec jest „w ciąży” razem z żoną. Modne stało się określenie „spodziewamy się dziecka” czy „jesteśmy w ciąży”. Świadczy to o akceptacji wszystkich wzlotów i upadków związanych nie tylko z wychowaniem, ale już z etapem ciąży.

Dzisiejszy ojciec to osoba zdeterminowana do uczestnictwa we wszystkich sferach macierzyństwa, czy jak się teraz mówi „tacierzyństwa”. Biorąc pod uwagę nie tlyko fakt, że zmieniła się rola ojca, ale także to, że większość matek w niedługim czasie po ciązy wraca do pracy, rola rodziców zmieniła się, a obowiązki stały się porównywalne.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

KOMENTARZE

Wypowiedz się na ten temat