Współczesne sposoby na fotografię

Robienie zdjęć jest obecnie niezwykle proste. Każde urządzenie mobilne jest wyposażone w aparat, dzięki któremu jesteśmy w stanie zrobić je w ułamku sekundy. Dużą zaletą jest to, że w wielu przypadkach mamy je zawsze przy sobie, co daje nam możliwość zrobienia zdjęcia w niemal każdej sytuacji jakiej się znajdziemy. Dawniej ludzie byli pozbawieni takiej możliwości. Nawet jeżeli wydarzenie było godne uwiecznienia to ludzie nie mogli tego robić, bo mało kto brał ze sobą sprzęt fotograficzny. Nic więc dziwnego, że ostatnie dwie dekady są znacznie lepiej udokumentowane niż pozostałe okresy w historii razem wzięte. Każdego dnia wykonujemy setki milionów zdjęć. Część z nich trafia na portale społecznościowe, a część nigdy nie ujrzy światła dziennego. Współcześni ludzie nie wiedzą nawet jakimi możliwościami dysponują i w jaki sposób mogą to wykorzystywać. Jeszcze do niedawana nie znano fotografii cyfrowej. Wykorzystywana była tzw. fotografia klasyczna, która błędne określana jest analogową.

Zdjęcia

Wykonanie zdjęcia było o wiele trudniejsze niż ma to miejsce w obecnych czasach. Przede wszystkim nie mieliśmy takich możliwości, jakie oferowane są przez współczesne urządzenia. Teraz możemy na przykład podejrzeć zdjęcie po jego wykonaniu. Dawniej nie było to możliwe, bo aparaty nie posiadały ekranu LCD. Zamiast tego były jedynie wizjery optyczne, które pozwalały wykadrować zdjęcie. Nie oddawały one jednak tego jak będzie wyglądało finalne zdjęcie. Można więc powiedzieć, że zdjęcia robione były nieco na wyczucie. Jeżeli fotograf posiadał duże doświadczenie to już wcześniej wiedział jak takie zdjęcie będzie wyglądało. Po wykonaniu zdjęcia nie można było go tak po prostu usunąć. Wszystkie były zapisywane na kliszy i jeżeli nie zostało wycięte mechanicznie to nic z tym nie mogliśmy zrobić. Limit zdjęć do wykonania również był bardzo ograniczonych – co najwyżej kilkanaście na standardowych kliszach.

Robienie zdjęć (sxc.hu)
Robienie zdjęć (sxc.hu)

Wywoływanie odbitek

Wywoływanie zdjęć to proces o wiele bardziej skomplikowany. Przede wszystkim konieczne było zastosowanie odczynników chemicznych, dzięki którym można było wykonać odbitki. Jeżeli nie dysponowaliśmy specjalistycznym sprzętem i doświadczeniem to w prosty sposób można było stracić zdjęcia – poprzez ich naświetlenie. Konieczne było więc zachowanie dużej ostrożności, a cały proces przy tym trwał nawet kilka godzin. Obecnie możemy zdjęcie wydrukować i nie zajmuje to więcej niż kilkadziesiąt sekund. Jest to znacznie większa wygoda, która pozwala na nieporównywalnie lepsze działania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat