Wzorcowanie urządzeń pomiarowych

W przemyśle bardzo często korzysta się z automatyzowanych procesów technologicznych, które pozwalają na wykluczenie czynnika ludzkiego. W ten sposób zwiększa się wydajność danej linii przetwórczej, co pozwala osiągnąć większą moc przerobową i doprowadzić do zwiększenia rentowności samego zakładu. Zastosowanie systemów, które sterowane są mechanicznie nie jest jednak tak proste. Przede wszystkim takie urządzenia nie mogą zostać pozostawione same sobie. Zawsze musi być jakaś osoba, która będzie nadzorowała proces i sprawdzała wykonanie pod względem jakościowym. Mimo że maszyny są bardzo precyzyjne to nie zawsze działają one tak, jak zostały zaprogramowane. Wynika to głównie ze zużycia się poszczególnych części, ale także poprzez rozregulowanie się elementów kontrolnych. W tym przypadku są to narzędzia pomiarowe, które sprawdzają jakiś określony czynnik. W praktyce są to z reguły prędkości przepływu, ciężar, moment obrotowy, wielkość itd.

Automatyka

W ten sposób możliwe jest niewłaściwe działanie poszczególnych elementów danej linii produkcyjnej. W przypadku, gdy urządzenie jest rozregulowane to wskazania nie będą rzetelne. Spowoduje to, że wytwarzany przedmiot nie będzie spełniał określonych norm – w przypadku materiałów płynnych może więc być zbyt mały pod względem objętościowym. Klient nie przyjmie takiego produktu i będą to straty ponoszone przez właściciela takiego zakładu. Dlatego ważne jest,a by wszystkie urządzenia pomiarowe działały prawidłowo. Tym bardziej, że w wielu przypadkach ma to rangę bezpieczeństwa! Tak jest w przypadku kluczy dynamometrycznych, które są odpowiedzialne za dokręcanie elementów. W przypadku, gdy połączenie mechaniczne nie będzie takie jak być powinno to może dojść do rozłączenia się takich elementów. W wielu przypadkach może powodować to poważne zagrożenie życia!

Elektroniczna suwmiarka również powinna być wzorcowana (sxc.hu)
Elektroniczna suwmiarka również powinna być wzorcowana (sxc.hu)

Wzorcowanie narzędzi

Dlatego co pewien czas powinniśmy przeprowadzać wzorcowanie kluczy dynamometrycznych. Dokonuje się tego w specjalnych laboratoriach. Jest to proces polegający na regulacji urządzenia w taki sposób, aby wartości danego czynnika odpowiadały wzorcowi. W ten sposób będziemy mieli pewność, że wskazania są miarodajne i faktycznie zapewnią odpowiedni proces produkcyjny. Nie będą też powodowały zagrożenia, co w tym przypadku jest szczególnie istotne. Wzorcowanie powinno się odbywać zgodnie z obowiązującymi normami i w specjalizowanych jednostkach. Tylko w ten sposób będziemy mieli pewność, że wszystko będzie przebiegało zgodnie z założeniami – a na tym przecież nam zależy najbardziej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat