Zabezpieczenie domu przed zwarciem elekrycznym

Bezpieczeństwo domowników jest jedną z najważniejszych rzeczy, na którą powinniśmy zwracać uwagę jako głowa rodziny. Szczególnie jeżeli przeprowadzamy się do nowego domu, gdzie nie wszystko może być dostosowane pod względem bezpieczeństwa. Takie rzeczy mogą powodować spore problemy i sprawić, że nie będziemy mogli spać po nocach w obawie, że kolejny dzień przyniesie tragedię. Jedną z najważniejszych rzeczy, na którą powinniśmy się zdecydować to dokładne przeprowadzenie inspekcji budowlanej. W ten sposób będziemy w stanie oszacować w jakim stanie znajduje się dom oraz instalacje, które się w nim znajdują. Jest to rzeczą naprawdę ważną, bo często w starszych nieruchomościach mamy do czynienia z przedwojennymi rozwiązaniami, które niestety są bardzo dalekie od bezpieczeństwa. Szczególnie jeżeli chodzi o instalację elektryczną, która może nie posiadać odpowiednich zabezpieczeń pod względem natężeń oraz innych elementów. Musimy mieć tego świadomość i działać rozsądnie – lepiej jest opóźnić wprowadzenie się do domu niż później być świadkiem porażenia prądem lub rozpętania się pożaru.

Zagrożenie domowników

Jeżeli jest to nowy dom, który wybudowany został w ciągu ostatnich kilkunastu lat to raczej nie mamy podstaw do twierdzenia, że coś zostało wykonane niepoprawnie. Z pewnością instalacja będzie na tyle nowoczesna, że nie będzie dochodziło do przypadkowych zwarć. Nie oznacza to jednak, że będziemy w 100% bezpieczni, bo zawsze może dojść do jej uszkodzenia np. w czasie burzy czy też w trakcie awarii sprzętu domowego. Jeżeli dom został wybudowany przed dekadami to zagrożenie może być większe. Dawniej stosowano zupełnie inne podejście do instalacji elektrycznej i może ono po prostu nie spełniać współczesnych założeń bezpieczeństwa. Jeżeli coś takiego zostanie wykryte to od razu powinniśmy zdecydować się na jej wymienienie. Wiąże się to z dość dużymi kosztami, ponieważ konieczne jest usunięcie wszystkich starych przewodów, co oznacza konieczność kłucia większości ścian w domu. Jeżeli wymienimy instalację na nowoczesną to będziemy mogli odetchnąć. Korzystajmy tylko z pracy specjalistów i osób z wieloletnim doświadczeniem w branży.

Prąd elektryczny (sxc.hu)
Prąd elektryczny (sxc.hu)

Zabezpieczenia przed prądem

Oprócz samej instalacji warto jest zastosować przynajmniej dwa różne zabezpieczenia przed porażeniem. Zwykle w domach stosowane są bezpieczniki w postaci topików lub korków. Dzięki nim w razie przepięcia dojdzie do zamknięcia obwodu i wstrzymany zostanie przepływ prądu elektrycznego. W ten sposób możliwe jest uniknięcie porażenia czy też poniesienia strat w sprzęcie AGD i RTV. Kolejną rzeczą, którą można zastosować są wyłączniki różnicowoprądowe. Są one skuteczne wtedy, gdy pozostałe zabezpieczenia okażą się nieskuteczne. Działają one w oparciu o prawo zachowania energii – jeżeli bilans przed wyłącznikiem i po nim nie będzie się zgadzać to przepływ prądu zostanie wstrzymany. Na swoim bezpieczeństwie nie warto jest oszczędzać, jeżeli w grę wchodzi jeszcze rodzina to powinniśmy zrobić wszystko, aby zapewnić im spokojne i beztroskie życie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

KOMENTARZE

Wypowiedz się na ten temat