Zabytek ruchomy czy nieruchomy?

Każdy z nas na pewno spotkał się kiedyś z zabytkiem lub chociażby z jego znakiem. Odwrócony kwadrat z trójkątem w niebieskim kolorze to znak zabytku na terenie naszego kraju, natomiast ten sam znak w kolorze granatowym oznacza, że zabytek jest międzynarodowo chroniony.

Kolejnym kryterium podziału zabytków jest ruchomość bądź nieruchomość zabytku. Zabytki nieruchome lub zespół nieruchomości to wszystkie te zabytki, które nie mogą zostać przemieszczone ze względu na swoją wielkość, uszkodzenie lub fakt, iż po przeniesieniu stracą swą unikalność. Takimi zabytkami są: Pałace, głaz bądź skała, Jaskinie,

Zabytki ruchome, to rzecz ruchoma, którą bez problemu można przenieść. Przy czym zabytek nie traci na tym swojej ważności. Przykładowym zabytkiem ruchomym może być: obraz, miecz, mumia, waza lub po prostu kolekcja sztuki.

sxc.hu
sxc.hu

Kolejnym rodzajem zabytków są to zabytki archeologiczne, które są zabytkiem nieruchomym stanowiącym powierzchnie. Może być ona podziemna lub podwodna upamiętniająca egzystencję człowieka.

Przy odnalezieniu danego zabytku często wymagana jest renowacja. W przypadku zabytków nieruchomych renowacja jest dużo bardziej kosztowna i bardziej skomplikowana. Jej koszt może wynieść więcej, niż zbudowanie od nowa całego obiektu. W przypadku zabytków ruchomych np. renowacja fortepianów, jest dużo łatwiejsza, choć nie zawsze mniej kosztowna.

Przy wymienianiu rodzajów zabytków należy również wspomnieć o zabytkach przyrodniczych. Stanowią one oddzielne kryterium zabytków. Pomnik przyrody to zabytek powstały w procesie naturalnym, niezależnym od człowieka. Najczęściej tego typu zabytkami są: drzewo lub jego grupę, park, las lub głaz narzutowy. Wszystkie inne zabytki dot. Dziedziny budownictwa, architektury, sztuki czy rzemiosła przypisywane są kulturze niematerialnej w skutek czego należą również do dziedzictwa kulturowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat