Zastosowanie zwierząt jucznych

Ludzie już od zarania dziejów wykorzystywali możliwości zwierząt do pracy. Pozwolili to zdecydowanie zwiększyć tempo pracy i podejść do tego tematu zupełnie inaczej niż do tej pory. Był to kamień milowy w rozwoju ludzkości. W momencie, gdy udało się nam oswoić pierwsze zwierzęta juczne możliwe było przeznaczenie ich do pomocy przy pracy np. w rolnictwie. Używane były jako siła robocza, która mogła znacznie przyśpieszyć proces uprawy i jednocześnie pomóc przy zbieraniu plonów. W dzisiejszych czasach ta funkcja już zanika, ponieważ do tego celu wykorzystuje się maszyny rolnicze, które nie dość, że mają jeszcze większa moc to się nie męczą i możemy je użytkować przez dłuższy czas. Na dodatek są one tańsze w eksploatacji co dla większości ma pierwszorzędne znaczenie. Praca na roli nie była jednak jedynym zajęciem zwierząt w ówczesnym czasie.

Transport zwierząt

Bardzo często wykorzystywało się je do transportu. Jest to dalej praktykowane i w obecnym świecie również mamy możliwość poruszania się na nich i przewożenia niewielkich ładunków. Najczęściej do jazdy wykorzystuje się konie, które są silne, wytrzymałe i mają dużą szybkość. Są jednak takie sytuacje, gdy nie możemy korzystać z nich jako środka transportu, a musimy je przewieść np. przy użyciu samochodu. Jest to jak najbardziej możliwe, ale pod warunkiem, że mamy przyczepy do przewozu koni. Są to pewnego rodzaju boksy, które mają zamontowane podwozie z osiami i kołami – umożliwiają one unieruchomienie zwierzęcia i jego skuteczne i bezpieczne przewożenie. Jakie sytuacje wymagają przewozu koni w taki sposób?

Konie wykorzystuje się do prac rolniczych i transportu (sxc.hu)
Konie wykorzystuje się do prac rolniczych i transportu (sxc.hu)

Transport

Przykładem może być sytuacja, gdy musimy dostarczyć konia na miejsc, które jest oddalone od naszego miejsca zamieszkania, a chcemy zrobić to szybko. Dzięki samochodowi będziemy w stanie pojechać znacznie szybciej. Na dodatek są takie drogi, na których nie można poruszać się konno np., autostrady. Jest to więc niezbędne i każdy hodowca koni musi zaopatrzyć się w taką przyczepę. Pamiętajmy tylko, aby odpowiednio umieścić w niej konia i dostosować wszystko do jego wielkości. Nie będziemy w stanie przewieźć dorosłego konia w przyczepie, która przeznaczona jest dla kuca. W odwrotnej sytuacji również nie będzie zbyt dobrze, bo ie będziemy mieli odpowiedniej stabilizacji, a ta zmniejsza ryzyko obrażeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat